Hamaka v zime

Uton ma zasa raz vytiahol von, aby mi ukázal, ako zadeklovať hamaku a ochrániť sa pred silným vetrom.
Vybehli sme za mesto a Uton rýchlo postavil základný setup – celta DD 3×3 napnutá do ostrého A a pod ňou hamaka DD Travel. Nakoniec zahol a ukotvil rohy celty tak, aby vznikol úzky, uzavretý prístrešok. Počasie nám extrémne prialo, keď bol vietor v nárazoch dosť silný na to, aby zrazil z nôh slabšie zkonštruovaného chlapa.
Takže pre tých, ktorým sa dnes nepodarilo ochutnať z extrémneho počasia vonku pripájame fotku a video, na ktorom vidieť ako zakončiť prístrešok – hamaka + celta, keď sa chcete chrániť pred vetrom.

Uton pridal aj pár dobrých rád z praxe, ako si spánok v hamake v nižších teplotách užiť vo väčšom komforte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V zimnom období bez trvalejších mrazov (pod -5C) môže byť použitie hamaky stále výhodnejšie ako spánok v premáčanom snehu. Pri teplotách nižších ako -5C je už sneh suchší a jeho izolačné vlastnosti sú dostatočné na spánok na zemi, aj keď aj vtedy môžete za neopatrnosť zaplatiť, následným navlhnutím vecí a spacáku. Základom pre komfortný spánok v zimnom počasí, je spať v suchu, minimalizovať vplyv vetra a zabezpečiť dobrú izoláciu zospodu.

Ak máte chuť stráviť s nami v lese pár nocí a skúsiť si techniky prežitia v prírode, pozrite si ponuku našich kurzov na https://kurzy.survivor.sk .
Kurzy prežitia so survivor.sk.

Spánok v suchu zabezpečujeme vhodným zabalením v batohu a priebežným dosušovaním vecí na spanie. Nemusíme čakať na slnko. Rovnako dobre fungujú aj vietor a mráz. Dosušenie pri ohni je bonus navyše 🙂 Pri spaní v hamake vám na spodnej časti, pod spacákom vzniká kondenz. Je lepšie pokiaľ sa vytvorí na vonkajšej strane spacáku na spodnej nepremokavej strane hamaky ako vo vnútri výplne spacáku. Vo finále ho nie je veľa a syntetická hamaka a spacák, ktorý je navyše určite ošetrený nejakou DWR na povrchu rýchlo uschne.

Vplyv vetra ošetríme v prvom rade orientáciou lôžka v smere vetra tak, aby nám fúkal do čo najmenšej plochy prístrešku a znížilo sa tak riziko potrhania materiálu alebo „nalepeniu“ steny prístrešku na hamaku, pretože prídeme o izolačnú vrstvu vzduchu a budeme strácať teplo z prístrešku rýchlejšie. Steny prístrešku by mali siahať až po zem a pokiaľ je si to nevyžiada príliš veľa úsilia, zasypať spodné okraje snehom (dôvodom je fakt, že pokiaľ fúka ozaj svieži vietor, budete mať v prístrešku, ktorého steny nesiahajú po zem, poriadnu turbulenciu a priestor si nevyhrievate).

Významným prvkom pohodového spania v hamake v zime je odizolovanie sa zospodu, to je v časti v ktorej máme spacák priľahnutý a neplní dobre svoju funkciu (pri hamake, pri spánku na boku sú to aj miesta, kde sa kolenami dotýkame hamaky). Karimatku si v zime zoberieme asi všetci. V prípade, že cítime zospodu chlad, nemusíme používať karimatku pod celým telom, môžeme ju preložiť napoly a umiestniť len pod krk, chrbát a zadok. Zmenu určite postrehneme. Spravidla máme v lekárničke alufóliu, ktorú noaozaj netreba používať len pri autonehode a s trochou opatrnosti nie je rozhodne jednorázová. Natiahnite ju popod hamaku a okraje vytiahnite čo najvyššie. Ideálne je, ak sa nám zospodu nedotýka hamaky a je medzi nimi pár centimetrov medzera.

A nakoniec musíme, samozrejme, ovládať zásady spania v spacáku a prípadne použiť termofor.

Pri „tréningu“ je dobré naučiť sa používať uzly s poistným očkom pre rýchle rozviazanie. Pri stavbe prístrešku nám stačia úplne sibírska slučka (prípadne kotviaci uzol) a prusikov uzol. Je dobré skúsiť si ich viazanie v rukaviciach aj holými rukami v mraze. Pokiaľ uzol zanedbáme, môže sa stať, že ho ráno budeme musieť nechať na strome.

Pri stavbe prístrešku je dobré začať zastrešením, čím si vytvoríme chránený pracovný priestor. Celtu pripevníme k ridge line dvomi prúsikovými uzlami. Ostré A vám zabezpečí samoskĺzavanie snehu. Hamaku je praktické mať natiahnutú v takej výške, že pokiaľ si do nej ľahneme, pohodlne dosiahneme na výstroj. Všetka výstroj by mala byť alebo v hamake alebo v ruksaku, pre prípad, rýchleho opustenia priestoru alebo ako prevencia proti strate, či zasypaniu snehom.

Comments

comments

Ďaľšie články