Horúci nápoj z púpavy
O príprave „kávy“ z púpavy v domácich podmienkach sme už písali TU. V tomto článku nám Uton ukáže, ako si ho pripraviť v teréne na drievkači.
Po dlhšom čase som zobral so sebou von aj kameru. Popri iných činnostiach som sa rozhodol pripraviť na večeru aromatický, nasládly nápoj z koreňov púpavy.
Tento krát nebolo získanie koreňov namáhavé. Z premočenej pôdy išli pomerne ľahko. Aj keď stred leta nie je práve ideálny čas na zber koreňov boli veľké a použiteľné. Po narezaní z nich vytekal, tak ako zo stonky, biely, nie jedovatý latex.
Menšie korene stačilo opláchnuť, väčšie aj zľahka olúpať. Nasledovalo krájanie na jemné plátky, pričom som sa snažil dodržiavať rovnakú hrúbku, nech sa v ďalšej fáze spracovania sušia a pražia rovnako.
Nakrájanú zmes, začínam pražiť v pokrievke ešusu na drievkáči. Pomerne často a pravidelne zmes miešam, aby sa nepripálila…
Asi po 20 minútach začína zmes pekne voňať po karamele. Keďže mám rád horkejšiu kávu, pražím korene do tmavohneda a drvím ich lyžičkou ešte ďalších 10 minút.
Následná zmes zalejem a počkám kým sa usadí na dne. Aby sa mi pilo lepšie, cedím kávu cez sitko a za chvíľu si ju už aj s priateľmi vychutnávam.
Aj keď nápoj neobsahuje kofeín, náladu a morálku uprostred upršaného dňa zdvihne dokonale.
Púpava je skvelým prostriedkom na dobré trávenie a údajne čistí pľúca a znižuje krvný tlak. Takisto jej blahodarné účinky na pečeň sú dobre známe.
V čom je vlastne tajomstvo lahodného karamelovo chutiaceho nápoja?
Koreň obsahuje 50 percent inulínu. Ten sa pražením mení na cukor a ten na karamel. Takže prakticky na výrobu nápoja môžete použiť akýkoľvek jedlý koreň z obsahom škrobu, inulínu alebo cukru… čakanka a žalude patria medzi najznámejšie. Ale prekvapí vás aj chuť nápoja vyrobeného napríklad z pečiva, ktoré už nie je na inú konzumáciu vhodné.