Sviečka zo živice

Sviečka zo živice – núdzové osvetlenie táboriska.

sviecka zo zivice (7)

Jednu z odpovedí na otázky – čo mať pri sebe? a čo nič neváži? ponúkol aj p. Sieger vo svojej prednáške kde spomenul využitie sklenej tkaniny ako knôtu s dlhou životnosťou. Univerzálnosť tohto materiálu sme si overili už vo viacerých situáciách, ktoré spomíname aj v predchádzajúcich článkoch. A keďže mám príležitosť hneď simulujem situáciu, kedy nám dochádzajú baterky v čelovkách a potrebujeme si zabezpečiť osvetlenie pracovného priestoru iným spôsobom.
Pri vychádzke za jedlom nachádzame čerstvý krtinec a tak berieme hlinu z neho. Ušetrí nám to dosť práce. Zo stromov poranených ťažbou zbierame živicu na palivo do sviečok a v táborisku mám kúsok sklenenej tkaniny. Takže máme na dlhodobé osvetlenie priestoru všetko.

Hlinu z krtinca poriadne vymiesime a zbavíme prípadných nečistôt. Modelujeme nie príliš hlbokú misku a púšťame sa do knôtu.

Ten je najdôležitejší, treba ho pomerne silno skrútiť, aby dokázal nasať nahriať a odpariť topiacu sa živicu. Knôt upevňujem do hliny a do stredu misky. Pridávam živicu.

Zapálenie sviečky je trochu komplikované, pretože tento knôt na rozdiel od prírodného materiálu nehorí, takže čakám kým sa živica rozpustí, nasaje do knôtu, odparí sa a začne horieť. Živica samozrejme obsahuje kopec materiálu zo stromu, ktorý vyhára spolu so živicou, ale keďže máme nehorľavý knôt, plameň nezhasína a vždy sa drží aspoň na ňom.

Dokladanie paliva je hračka.

Sviečka sa dá opatrne prenášať aj v ruke a keďže má 1-2 cm hrubé steny, nepáli. Zároveň sa sviečka pri prvom použití zdnuka dosuší a je možné ju nechať cez noc v pahrebe vypáliť.

Ráno nájdete skelet sviečky a neporušený knôt v pahrebe pripravený na dlhodobejšie používanie…

sviecka zo zivice (1)
sviecka zo zivice (5)
sviecka zo zivice (3)

sviecka zo zivice (4)
sviecka zo zivice (2)
sviecka zo zivice (6)

sviecka zo zivice (7)

Comments

comments

Ďaľšie články